Projekt
Aktywni +
Celem projektu jest budowanie i upowszechnianie pozytywnego wizerunku osób starszych, wzmacnianie trwałych więzi i relacji międzypokoleniowych, zwiększanie bezpieczeństwa seniorów, a także rozwijanie ich kompetencji społecznych, m.in. wiedzy, umiejętności i postaw.
Mądrość pokoleń
Zadanie było realizowane w Elblągu i powiecie elbląskim. Bezpośrednimi odbiorcami projektu było ponad 60 osób w wieku 60+, zainteresowanych podniesieniem swojej wiedzy i umiejętności w zakresie kompetencji społecznych, bezpieczeństwa, sposobów i możliwości utrwalania relacji międzypokoleniowych itp.
W ramach projektU ZREALIZOWANO:
Porozumienie Bez Przemocy jest narzędziem komunikacji, które zostało opisane przez Marshalla Rosenberga. Sam twórca nazywał ten sposób komunikacji „językiem serca”, który jest nastawiony na budowanie relacji nie tylko z innymi ludźmi, ale także ze sobą samym. Praktycy obserwują i nazywają swoje emocje oraz próbują odgadnąć uczucia drugiej osoby, jednocześnie traktując tę obserwację jako punkt wyjściowy do kontaktu (z inną osobą lub sobą samym).
W trakcie udziału w warsztatach motywacyjnych wiele osób uświadamia sobie, że ich sytuacja nie jest odosobnionym przypadkiem, nabierają odwagi, by mówić otwarcie o swoich problemach, uczą się praktycznych metod radzenia sobie na co dzień z emocjami, wzmacniają poczucie własnej wartości, wydobywają ich potencjał.
Warsztaty, które proponujemy uczestnikom, będą zawierały m.in. takie tematy jak: znaczenie kolorów w życiu człowieka, określenie typów sylwetki i typów urody: lato, zima, wiosna, jesień, co pozwoli ustalić fasony garderoby (uczestnicy otrzymają tzw. „paszport kolorystyczny”, ułatwiający kształtowanie unikatowego, personalnego wizerunku i poruszanie się w świecie mody i ubiorów), naukę dbania o własne ciało, m.in. z wykorzystaniem kosmetyków stworzonych przez siebie, naukę makijażu itp.
Zostanie przeprowadzony cykl warsztatów i zajęć mających na celu wzmocnienie zdrowia fizycznego i psychicznego. Jest to też motywacja do spotkań, nawiązywanie nowych znajomości, powrót do aktywności społecznej. Zajęcia ruchowe to nie tylko walka ze zbędnymi kilogramami, ale też sposób na złagodzenie czy uniknięcie wielu poważnych chorób, lepsze poznanie własnego ciała, metoda na poprawę samopoczucia.
Tematyka warsztatów będzie ustalona razem z uczestnikami, w zależności od potrzeb, które zostaną wykreowane w trakcie realizacji projektu. Jednym z przykładów może być warsztat poświęcony wspólnemu wypracowaniu słowniczka zawierającego slang młodzieżowy na użytek osób starszych, który następnie będzie wydrukowany i rozpowszechniony wśród uczestników projektu, ich rodzin i znajomych.
Spotkania mają za zadanie m.in. minimalizację zagrożeń skierowanych do osób starszych, podniesienie świadomości uczestników projektu z zakresu ich własnego bezpieczeństwa oraz zapoznanie ich ze skutecznymi metodami, które zapobiegną negatywnym zjawiskom, np. oszustwom, dokonywanym metodami „na wnuczka”, „na policjanta”, „na pracownika pomocy społecznej” lub „gazownika”.
Wykorzystanie zachowań czy rozwiązań technicznych nie daje nam stuprocentowej ochrony przed atakami fizycznymi, np. na ulicy. Szkolenie rozpoczyna się od nauki rozpoznawania sytuacji zagrożenia i unikania ich, treningu pewności siebie i zachowania przy spotkaniu z napastnikiem. Uczestnicy kursu uczą się reagować w odpowiedni sposób do poziomu zagrożenia i w miarę postępów uczą się rozwiązywania konfliktów poprzez fizyczną i słowną samoobronę.
W ramach cotygodniowych luźnych spotkań przy kawie i herbacie będą się także odbywać spotkania tematyczne, np.: czytanie poezji, dzielenie się ulubionymi przepisami na przetwory czy dania, „wieczór rosyjski” i wiele innych.
Realizacja zadania pozwoli na wzrost zaangażowania osób starszych w kontakty społeczne, rozwój ich kompetencji społecznych (postaw, wiedzy i umiejętności), budowanie pozytywnego wizerunku starości i starzenia się w społeczności lokalnej. Zwiększy się świadomość seniorów nt. dbania o zdrowie i wygląd, co wpłynie na lepszą aktywność społeczną. Nastąpi zmiana na lepsze w kontekście stereotypowego postrzegania seniorów. Dzięki realizowanym działaniom umocnią się relacje międzypokoleniowe, a także zwiększy się bezpieczeństwo seniorów.
Projekt „Mądrość pokoleń” realizowany był przez Stowarzyszenie Babska Wyspa i finansowany w ramach programu wieloletniego na rzecz Osób Starszych “Aktywni+” na lata 2021-2025
- ul. Płk. Stanisława Dąbka 140/2/3 82-300 Elbląg
- Dojedziesz do nas:
- autobusami linii: 14, 16, 19, 22
- tramwajami linii: 1, 3, 4,
- Dojazd autem - wjazd na parking przy salonie meblowym Black Red White lub od ul. Pomorskiej.
- Dane do faktury
Stowarzyszenie Babska Wyspa
ul. Płk. Dąbka 140/2-3
82-300 Elbląg
REGON 367987855
NIP 5783126581
KRS 0000690556